MC2 Projekty - Starsze Newsy

Starsze Aktualności


Strona 1 2 3

30
marca
2013
30 marca 2013

W ostatnich dniach zakończyliśmy prace nad nowym projektem instalacji sanitarnych dla budynku biurowego w Tarnowie. Budynek nie jest duży, ale ma bardzo ciekawą architekturę. Dzięki wyjątkowej estetyce, koncepcja ta ostatecznie wygrała w wewnętrznym konkursie przeprowadzonym przez Inwestora. Na szczęście okazało się, że nie zawsze najniższa cena jest najważniejsza. W budynku projektowaliśmy wszystkie instalacje sanitarne. Ostatecznie zastosowany zostanie autonomiczny system VRF, zapewniający chłodzenie i grzanie przez cały sezon grzewczy. Dzięki temu eliminujemy przyłącz gazu, komin, tradycyjną kotłownię, dublowanie instalacji (grzejniki) oraz stały, comiesięczny abonament za gaz.

19
marca
2013
19 marca 2013

Zapraszamy na otwarcie pasywnej hali sportowej w Krakowie. W dniu 22 marca na Uniwersytecie Rolniczym o godzinie 10:00 rozpocznie się uroczyste otwarcie. Będzie poświęcenie, pokaz specjalny oraz konferencja. Równocześnie rozpocznie się II Konferencja „BUDOWNICTWO PASYWNE I ENERGOOSZCZĘDNE” (od 12:00 do 14:oo w Centrum Kongresowym UR). W 2011 r. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski włączyło się do ogólnopolskiej kampanii społecznej : „Innowacyjna Polska 2010-2020. Wysokoenergetyczne budynki pasywne w każdej polskiej gminie i mieście” . Mamy swój drobny wkład w tą kampanię. Dzięki współpracy z biurem

Architektura Pasywna mamy możliwość projektowania instalacji w budynkach pasywnych oraz wykonywania obliczeń i analiz energetycznych. Na otwieranej w piątek hali prowadziliśmy nadzór inwestorski w zakresie instalacji, a kolejne planowane do budowy mieliśmy okazję w całości zaprojektować. Wkrótce powstaną kolejne sportowe hale pasywne. Aktualnie trwa przetarg na halę zlokalizowaną w Nowej Hucie, natomiast w trakcie budowy jest hala sportowa w Waganowicach (gmina Słomniki). W każdej kolejnej hali wprowadzamy pewne dodatkowe warianty-ulepszenia. W hali w Nowej Hucie będzie wydajny gruntowy wymiennik ciepła pod całym budynkiem.

8
lutego
2013
8 lutego 2013

DOSTALIŚMY WYRÓŻNIENIE! Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie MURATORA Energooszczędny Dom Dostępny. Projekt wykonywaliśmy dla biura „Architektura Pasywna Tomasz Pyszczek Marcin Stelmach”. Był to zamknięty konkurs dla wybranych biur z całej Polski. Tematem konkursu był dostępny dom pasywny dla 4-5 osobowej rodziny, o powierzchni około 150m2 oraz całkowitym koszcie do 500 000 zł netto. W tym projekcie byliśmy odpowiedzialni za instalacje, obliczenia świadectwa energetycznego oraz za symulacje nocnego wietrzenia naturalnego. Dom był projektowany zgodnie z najnowszym programem (wytycznymi) NFOŚiGW dotyczącym dopłat do budynków energooszczędnych i pasywnych. Sprawdziliśmy, czy można wybudować dostępny cenowo i atrakcyjny dom pasywny zgodny z wymaganiami dopłat. Okazało się to zupełnie realne i osiągalne. Jury podkreśliło rzetelność obliczeń energetycznych. Jesteśmy z tego powodu szczególnie usatysfakcjonowani. Uzasadnienie jury: „Za jakość architektury, funkcjonalność i powściągliwość formy, rzetelność obliczeń bilansu energetycznego oraz znakomity poziom opracowania technicznego”

24
listopada
2012
24 listopada 2012

We wrześniu oddaliśmy projekty instalacji biurowca Medycyny Praktycznej w Cholerzynie. Bardzo ciekawy projekt architektury wykonał Piotr Tochman. W budynku wykonane zostaną instalacje komfortu HVAC, oparte na piecach nadmuchowych oraz na automatyce strefowej zapewniającej niezależny komfort temperaturowy w poszczególnych gabinetach. W tym projekcie wykonaliśmy również dużą oczyszczalnię ścieków oraz operat wodno-prawny na odprowadzenie wód do pobliskiego cieku wodnego. Zaprojektowaliśmy również instalację kolektorów słonecznych oraz układ wykorzystania ciepła odpadowego z serwerowni. Budynek jest aktualnie wykonywany.

24
listopada
2012
24 listopada 2012

Wspólnie z biurem projektowym ARCHITEKTURA PASYWNA SP.J. pracujemy nad katalogiem gotowych certyfikowanych domów pasywnych. Będą to dopracowane, atrakcyjne projekty domów o niedużych powierzchniach, idealnych dla młodych rodzin. Domy mają być łatwe i tanie do wykonania i bardzo proste do adaptacji przez Inwestora. Domy będą tak opracowane, że certyfikacja nastąpi po niewielkich zmianach, indywidualnych dla każdego Inwestora. Architekci pracują nad tym, aby domy były wyjątkowo funkcjonalne i atrakcyjne, a jednocześnie spełniały wymagania standardu pasywnego. Poniżej przykład jednego z projektów…

24
listopada
2012
24 listopada 2012

Zapraszamy na stronę:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/informacje-o-programie/

W przyszłym roku rusza program dopłat do domów i mieszkań pasywnych i energooszczędnych. Wszystkie informacje są dostępne w powyższym linku, dla leniwych cytujemy najważniejsze informacje poniżej..

Informacje o programie

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Nowy program priorytetowy ma na celu przygotowanie inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych, wykonawców do wymagań Dyrektywy. Będzie stanowił impuls dla rynku do zmiany sposobu wznoszenia budynków w Polsce i poza korzyściami finansowymi dla beneficjentów przyniesie znaczący efekt edukacyjny dla społeczeństwa. Jest to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących budynki mieszkalne o niskim zużyciu energii.
Program skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa).
Dofinansowanie będzie miało formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.
Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie ze wytycznymi NFOŚiGW, oraz od spełnienia innych warunków, w tym dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej. Szczegółowe wymagania zostaną opublikowane w najbliższych miesiącach.
Program przyniesie korzyści dla gospodarstw domowych w postaci:

  • dopłaty do kredytu, pokrywającej część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz koszty weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego,
  • niższych kosztów eksploatacji budynku,
  • podniesienia wartości budynku.

Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013–2018, a wydatkowanie środków z nim związanych – do 31.12.2022 r.

24
listopada
2012
24 listopada 2012

Mamy zaszczyt wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie obiektu edukacyjnego Uniwersytetu Rolniczego. Będzie to Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki (WIPE). Projektowany budynek będzie wykonany w standardzie pasywnym. Projektowane przez nas instalacje wymagają specjalnego podejścia obliczeniowego i specjalnego sterowania. Budynek będzie miał ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię, wykorzystamy odnawialne źródła energii oraz specjalnie projektowaną wysoką akumulację ciepła samego obiektu. Architekturę wykonuje biuro ARCHITEKTURA PASYWNA z Krakowa. Dla tego projektu będziemy wykonywać szczegółowe symulacje energetyczne w programie energyplus, sprawdzać efekty wentylacji naturalnej oraz rozkład przepływów powietrza CFD.

23
listopada
2012
23 listopada 2012

Nasze biuro przeprowadza kompleksowe obliczenia do projektowania domów pasywnych. Pracujemy na pakiecie PHPP, w którym można zoptymalizować każdy projekt domu i przeprowadzić pełne analizy energetyczne budynku. Wykonanie obliczeń i analizy w pakiecie PHPP jest pierwszym i bezwzględnie wymaganym elementem na etapie budowy domu pasywnego. Posiadamy wymagane szkolenie z obsługi pakietu oraz duże doświadczenie w wykonywaniu obliczeń.

21
listopada
2012
21 listopada 2012

Właśnie zakończyliśmy projektowanie instalacji do nowego budynku biurowego w Krakowie. Wykonaliśmy projekty wszystkich instalacji wewnętrznych: wod-kan, gaz, c.o. z kotłownią, wentylacja z rekuperacją, hydranty oraz system klimatyzacji VRF. Całość zostanie wykonana przez naszą spółkę MC2 inwestycję Sp. z o.o. Budynek ma bardzo ciekawą architekturę, zaprojektowany został przez znanych zakopiańskich architektów. Będzie łączył funkcje biurową i gastronomiczną.

20
listopada
2012
20 listopada 2012

Rozpoczęliśmy prace nad projektem instalacji dla kościoła pasywnego. Jest to wyjątkowa inwestycja, projektowana na lata, ze szczególną dbałością o detal. Budynek pasywny wpisuje się idealnie w te standardy, przyczyniając się jednocześnie do dużych oszczędności finansowych. TO JEDEN Z PIERWSZYCH W POLSCE KOŚCIOŁÓW W STANDARDZIE PASYWNYM!

20
listopada
2012
20 listopada 2012

Zakończyliśmy projekt optymalizacji typu, wielkości i kąta nachylenia żaluzji zewnętrznych w stosunku do mocy systemu klimatyzacji. Inwestor miał do rozwiązania problem: czy opłaca się zastosować zewnętrzne żaluzje w nowym budynku biurowym w celu zmniejszenia mocy systemu klimatyzacji. Gdzie znajduje się punkt opłacalności, ile wydamy na żaluzje, a ile zaoszczędzimy na klimatyzacji?? Jaki kąt nachylenia będzie najkorzystniejszy? Jak długie mają być żaluzje? Jak szeroko rozstawione? To oczywiste, że stosując żaluzje zmniejszamy zyski od słońca, ale czy równie oczywistym jest to, że zaciemniamy pomieszczenie? Jeżeli zbyt zaciemnimy, to użytkownicy przedwcześnie włączą światło, a to dodatkowo zużywa energię i zwiększa zyski ciepła, które musi usunąć klimatyzacja… a więc zaciemniając żaluzjami pomieszczenie z jednej strony zmniejszamy zewnętrzne zyski ciepła, ale z drugiej inne zwiększamy. To nie takie oczywiste… rozwiązaniem są symulacje energetyczne! W TYM BIUROWCU WYKONALIŚMY RÓWNIEŻ PROJEKTY WSZYSTKICH INSTALACJI.

1
maja
2012
1 maja 2012

Poniżej pokazany i opisany jest schemat takiego rozwiązania. Tak zaprojektowana wentylacja pozwala na spore oszczędności energii elektrycznej w momencie gdy możemy wykorzystać chłodniejsze powietrze zewnętrzne to wentylowania i schładzania pomieszczeń w budynku.

1
maja
2012
1 maja 2012

Poniżej przedstawiam kilka informacji na temat programu, w którym możemy bardzo dokładnie przeanalizować budynek praktycznie pod każdym względem energetycznym. Szczegółowa analiza jest bardzo ważna przy wstępnym projektowaniu budynku aby móc zaprojektować budynek  maksymalnie mozliwe energetyczny i przyjazny środowisku.

 

  1. Obliczenie wysokości i kierunku słońca według podanej daty – miesiąc – dzień – godzina. Wyniki wykorzystujemy do sprawdzenia zacienienia pomieszczen w budynku oraz przeanalizowania, w którym miejscu będziemy mogli mieć problem zbezpośrednim nasłonecznieniem powierzchni danego pomieszczenia.
  2. Symulacja wykorzystania światła dziennego w budynku. Możemyh zasymulować ile światła dziennego możemy wykorzystać w danym dniu i w danej godznie przy założonym modelu nieba. Dodatkowo Daylighting Factor informuje nas czy w pokoju jest idealny balans pomiędzy jasnością pomieszczenia i parametrami termicznymi pomieszczenia. Jest to bardzo ważne podczas projektowania budynku przy ustalaniu wielkości i ustawieniu np. okien.
  3. Obliczenia zapotrzebowania energii elektrycznej na oświetlenie pomieszczeń danego budynku. Możemy za symulować ile można zaoszczędzić energii elektrycznej przy zastosowaniu kontroli oświetlenia. Kontrola oświetlenia polega na połączeniu światła dziennego z oświetleniem elektrycznym. W momencie gdy pomieszczenie może być wystarczająco dobrze doświetlone przez światło dzienne oświetlenie elektryczne jest wyłączone natomiast gdy światło dzienne jest niewystarczające załącza się oświetlenie elektryczne. Poniżej pokazuję wykresy dla pomieszczenie bez kontroli oświetlenia – oświetlenie elektryczne działa przez cały czas pracy użytkowników oraz pomieszczenie z kontrolą światła o odpowiedniej porze światło elektryczne się wyłącza. 

Już niedługo kolejne informacje na temat symulacji energetycznych budynków. Zapraszam do częstego odwiedzania strony i sprawdzania nowości.

11
grudnia
2011
11 grudnia 2011

Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i realizowany w ramach działania 8.2 POIG

Strona PO IG
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

11
grudnia
2011
11 grudnia 2011

Witamy wszystkich zainteresowanych projektem kompleksowej obsługi klientów firmy intelcad. Zapraszamy chętne firmy do udziału w przetargu na wykonanie projektu internetowego systemu klasy B2B. Więcej informacji znajdziecie Państwo poniżej:

11
grudnia
2011
11 grudnia 2011

Istnieje automatycznie zapisana wersja zawartości (z "April 29 2015 12:08 PM"). Otworzyć okno porównawcze, w którym można zadecydować o wczytaniu automatycznie zapisanej zawartości?

Strona 1 2 3

Projekt i realizacja: RedRockS - Agencja Kreatywna
MC2 Projekty - All Right Reserved ®